Jak vybrat naviják?

Naviják patří společně s rybářským prutem mezi absolutní základ výbavy každého rybáře. Začínající a méně nároční rybáři většinou vyhledávají univerzální typ navijáku, který by jim společně s vhodnou volbou prutu sloužil pro lov na různé rybolovné techniky. To jsou začátky většiny rybářů. Postupně ale každý rybář pozná, že jako v každém oboru lidské činnosti, splňují univerzální modely stále náročnější požadavky jen z části. Nikdy nekoupíte takový naviják, se kterým lze spolehlivě lovit na plavanou, chytat kapry a nahazovat na delší vzdálenosti, vláčet, lovit sumce nebo s takovým navijákem vyrazit na lov na moři. Ano, každá tato rybolovná technika má svou skupinu navijáků, kde výrobci již přizpůsobují celou konstrukci předpokládaným požadavkům a konkrétnímu stupni zatížení.

Navijáky lze rozdělit podle dvou, respektive tří základních hledisek. První rozřazení navijáků lze udělat podle konstrukce navijáku, druhým tříděním je právě rybolovná technika, ke které je naviják výrobcem předurčen a skupinu smekacích navijáků ještě lze rozřazovat podle použitého typu brzdy.

Podle konstrukce navijáku

Multiplikátory jsou navijáky s otočnou cívkou, jsou odolné extrémnímu zatížení a díky své odolnosti a velké vnitřní síle jsou používány především pro lov sumců, mořský rybolov a v neposlední řadě existují i kvalitní přívlačové multiplikátory. Moderní technologie pronikly i do technologie výroby multiplikátorů a tak si dnes lze již vybírat i z elektrických multiplikátorů, které využívají především rybáři při mořském rybolovu. Elektromotorek v těle navijáku otáčí cívkou multiplikátoru a je vynikajícím pomocníkem při vytahování nástrah z velkých mořských hloubek.

Smekací navijáky jsou co do nabídky nejširší a nejpoužívanější skupinou navijáků. Tyto navijáky mají cívku, která se neotáčí a lze u nich plynule nastavovat brzdnou sílu konkrétním modelem použité brzdy. Mezi základní parametry, které nás u smekacích navijáků zajímají, patří především kapacita cívky (kolik vlasce určitého průměru navineme na cívku navijáku), počet použitých ložisek v konstrukci navijáku, převodový poměr (ten udává počet otočení rotoru navijáku na jedno otočení kličkou), hmotnost navijáku a v neposlední řadě i cena.

Podle rybolovné techniky

Kaprové navijáky

Tady je jedna z nejširších nabídek navijáků. Od již výše zmiňovaných univerzálních, cenově dostupných navijáků, až po opravdu kaprové speciály s vysokou kapacitou cívky vhodnou pro zavážení až několik set stovek metrů. Pokud nemůžete zavážet, potřebujete určitě na větší vodě daleko nahazovat. Dlouhý nához je vždy ovlivněn mnoha faktory a správně zvolený naviják je hned na začátku odvíjení vlasce při náhozu. Pokud tedy vyberete naviják s kvalitním ukládáním vlasce a vysokou, velkokapacitní cívkou, splníte jednu, ne jedinou, ze základních podmínek dalekých hodů. O použitých brzdných systémech si ještě řekneme dále.

Přívlačové navijáky

Přívlač představuje pro naviják extrémní zátěž díky frekvenci náhozů vláčecí nástrahy. Pokud se tedy chcete přívlači věnovat častěji, doporučujeme si vybrat opravdový přívlačový speciál, který je konstrukčně takové vysoké zátěži přizpůsobený. Obvyklá velikost cívky pro přívlač je 2500 - 3500 a samozřejmě lze použít i naviják s menší nebo o něco větší cívkou. Nezanedbatelným parametrem u přívlačových navijáků je i jejich hmotnost. Je nutné si uvědomit, že prut s navijákem máte po celou dobu v ruce a navijáky s vyšší hmotností jsou pro delší přívlač podstatnou zátěží. Pro přívlač lze použít i přívlačové multiplikátory.

Navijáky na plavanou

Pro plavanou vybíráme navijáky opět s menší velikostí cívky. Většinou lovíme na kratší vzdálenosti a tak vysoká kapacita cívky není až tak nutná. Samozřejmě je potřebné mít v kapacitě cívky dostatečnou rezervu pro případ, kdy i v případě, že jdete cíleně lovit menší rybu, může přijít i větší úlovek a je nutné mít prostor si takovou rybu povodit.

Feederové navijáky

Feeder je stále oblíbenější rybolovná technika. Proto se již i mnoho výrobců začalo specializovat na feederové navijáky. Pokud chytáte tzv. lehčí feeder, není nutné mít kapacitně velký naviják, ideální volbou budou velikosti 2500 - 4000. V případě, že chcete lovit na větší vzdálenost a bude potřebné nahazovat na delší vzdálenost, pak by vás měly zajímat navijáky o velikosti > 4000.

Navijáky pro lov sumců

V případě zdolávání sumce je vyvíjena velké síla při zdolávání. Konstrukce sumcových navijáků tedy musí být pevná a odolná na vysokou zátěž. K lovu sumců lze samozřejmě využít i multiplikátory. Většina rybářů u nás ale používá odolné smekací navijáky s vysokou kapacitou cívky.

Navijáky pro mořšký rybolov

Navijáky určené pro použití na moři se vyznačují speciální mořskou úpravou. Díky tomu mnohem lépe snašejí agresivní mořskou sůl a naviják se díky soli nepoškodí. Mořské navijáky, co se parametrů týče, jsou velmi podobné sumcovým navijákům. Proto je i u většiny těchto navijáků napsáno, že jsou určené pro obě tyto rybolovné techniky. Rozdíl často bývá právě v již zmíněné mořské úpravě.

Podle typu brzdy

Všechny systémy pro brždění cívky jsou spolehlivé a funkční. Velkou roli při výběru hraje právě určitý zvyk rybáře. Někdo preferuje navijáky s přední brzdou, někdo zase raději vybírá z navijáků se zadní brzdou. Oblíbeným doplňkem brzdného systému jsou navijáky s volnoběžnou brzdou, která dovoluje nastavit záběrový brzdný odpor a po přepnutí páčky volnoběžné brzdy okamžitě přepínáte na zdolávací úroveň brzdění odporu ryby.

Z jakých brzd navijáků tedy můžeme vybírat? V nabídce výrobců najdeme navijáky s přední brzdou, se zadní brzdou, kombinace s volnoběžnou brzdou a navijáky doplněné o tzv. bojovou brzdu. Tento model navijáků je využíván především u přívlačových navijáků.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies